JAVNO PRIVATNO PARTNERSTVO I MODALITETI INTEGRALNOG UPRAVLJANJA OTPADOM
Dana 09. oktobra 2014. je održan Okrugli sto na temu: ”Javno privatno partnerstvo i modaliteti integralnog upravljanja otpadom” na Fakultetu Organizacionih Nauka, Univerziteta u Beogradu.
„U interesu države je da što više koristi javno-privatno partnerstvo kao model finansiranja projekata u raznim oblastima i na republičkom i na lokalnom nivou, jer Srbija više ne može da se zadužuje“ – izjavila je ministarka Mihajlović.
Ministarka je istakla da je glavni problem nedostatak informacija o važnosti javno-privatnog partnerstva kao modela finasiranja, da je u lokalnim samoupravama malo ljudi obučenih za takve poslove, a malo je inicijativa samih čelnika gradova i opština da uđu u posao sa privatnim sektorom koji rezultate daje na duži rok.
Posle uvodnog predavanja Potpredsednice Vlade, o značaju javno privatnog partnerstva u Republici Srbiji sa posebnim osvrtom na zaštitu životne sredine i integralno upravljanje otpadom govorila je mr Radmila Šerović, načelnik Odeljenja za upravljanje otpadom, u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Okrugli sto je imao za cilj da ukaže na potrebu veće primene javno privatnog partnerstva u Republici Srbiji, sa posebnim akcentom na oblast zaštite životne sredine i integralnog upravljanja otpadom. Model javno privatnih partnerstava predstavlja jedan od glavnih pokretača projekata u EU, a u nekim zemljama i obavezu države. Imajući u vidu činjenicu da je 80% infrastrukturnih projekata u evropskim zemljama finansirano iz javno privatnih partnerstava, jasno je da i u Republici Srbiji treba informisati, edukovati i povezati privatnu i javnu stranu kroz model ovog partnerstva.
Teme okruglog stola bile su:
- Javno privatno partnerstvo
- Problem integralnog upravljanja otpadom
- Organizaciono – finansijski modaliteti za konačno zbrinjavanje otpada
- Iskustva u integralnom upravljanju otpadom u regionu – primeri dobre prakse